Můj Příběh

Psaní jsem milovala odjakživa. S humorem ráda říkám, že kdyby se mi v 15 nesmazal z počítače můj rozepsaný román pro dívky, jsem slavná už dávno. 🙂 Nejvíce mě ale v mém životě ovlivnilo a formovalo mé dětství na velké farmě v Beskydech a mé dvouleté žití na samotě u lesa v maringotce bez elektřiny, kde lišky dávají dobrou noc. Nemohu také opomenout mé cesty po Brazílii – zvlášť ta druhá mě hodně zasáhla u srdce. A už možná na vždycky bude pro mě naše země, srdce Evropy, v mém srdci spojené i s plícemi světa, Amazonií.

Téma menstruace

V maringotce jsme hodně řešili produkování odpadu – respektive jeho neprodukování. Proto jsem tehdy, ve svých 19. letech, začala s používáním menstruačního kalíšku. Když jsem v Praze působila jako manažerka v Bráně k dětem, měla jsem na starosti také přednášky s názvem Ženská ekohygiena. Testovala jsem proto různé dostupné menstruační pomůcky, které se v té době označovaly jako alternativní. Když jsem se o pár let později potkala s majitelkou e-shopu Kalíšek.cz Ilonou Bittnerovou, náramně jsem se jí díky tomu hodila do krámu. Hned jsem dostala svou první várku nových látkových vložek k otestování. 🙂 A když se k tomu připojila má záliba ve psaní, není divu, že jsem v Kalíšek.cz zapustila kořeny. Spolu s Ilonou jsme se seznámily na výcviku slovanských kněžek, který vedla Katinka Soetens a Lilia Khousnoutdinová. Toto seznámení budeme považovat za oficiální, i když já si na Ilču pamatovala již z jednoho telefonního hovoru, kdy jsem objednávala zboží právě pro Bránu k dětem. Nebudu zapírat, tehdy mě dost vytočila, i když jsem to byla já, kdo její číslo nejdříve vytočil. 🙂 Dnes už je to jen naše vtipná historka neoficiálního seznámení.

K ženskému setkávání jsem se ale dostala už během svého života v maringotce. S místními ženami jsme se potkávaly hlavně na nov a úplňky já viděla, jak může být ženský kruh podpůrným místem, jak se dá rituálně pracovat a jak spolu vlastně ženy mohou trávit čas. Když jsem se po dvou letech přestěhovala do Prahy, bylo mi smutno po tomto ženském sdílení. Tak jsem začala takové akce vyhledávat a brzy poté se objevil právě i zmiňovaný výcvik. Pamatuji si na to i po letech, nevěděla jsem co to je, ale věděla jsem, že tam chci. Tam se mi dostalo základních „návodů“, jak rituály provádět. Díky tomuto výcviku a následné spolupráci s Ilonou, jsem začala číst veškerou dostupnou menstruační literaturu na českém, ale také zahraničním trhu. A tak po pěti letech, kdy se dennodenně věnuji tématu menstruace, se zrodila také kniha Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, při jejímž vzniku byla nepostradatelnou součástí Ilona.

Rituály menarché

Po dokončení zmiňovaného výcviku jsem jezdila také asistovat dalším ročníkům. Později přišel impulz od jedné ženy, která mě požádala, abych ji provedla rituálem menarché zpětně. Tak jsem si řekla ano, jdu do toho! K průvodcování rituálů menarché přistupuji svým osobitým a jedinečným způsobem. Vybrat si můžete z několika variant provedení. Více na stránkách www.ritualmenarche.cz.

Boho žena

Vznik projektu Boho žena byl postupný. Poslední roky jsem se věnovala ženské tématice, rituálům a ženským archetypům. V hlavě mi zněly různé názvy a nápady. Nejdříve Posvátné ženství poté Bohyně země (ve smyslu země i ze mě). Přemýšlela jsem zkrátka, jak chci tyto ženské témata prezentovat a mluvit o nich. A pak to vzniklo – projekt Boho žena. Někdy mám pocit, že já netvořím projekt, ale on se nechává tvořit sám skrze mě. Až zpětně mi totiž někdy docházejí některé souvislosti a spojitosti. Například to, že všech pět témat – pilířů, které projekt utváří, mají stejný slovní základ „boh“. Kromě Boho stylu (projevuje se v interiéru, ale také v oblečení), je zde tématika Bohyně, ženy, která si uvědomuje svou božskou tvořivou částečku. Bohémství, které se pro mě vyznačuje heslem: netlač řeku, teče sama. Bohatství, které je pro mě hlavně o tom vnitřním pocitu naplnění a vnitřní bohatství. A posledním prvkem je Bohemia, jakožto označení pro naši zem. Projekt vzniká postupně, avšak nyní již jdou do tisku první obrázky a další počiny plynoucí z jednotlivých pilířů budou brzy následovat.